Pomoc prawna
INFORMACJE PRAWNE, KTÓRE MOGĄ PRZYDAĆ SIĘ NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI
PODSTAWOWE OBOWIĄZKI FUNKCJONARIUSZY POLICJI
- Policjant przed podjęciem jakiejkolwiek czynności (np. legitymowanie, zatrzymanie) ma obowiązek przedstawienia się z imienia i nazwiska oraz podania numeru identyfikacyjnego w sposób, który umożliwi Ci zapisanie tych danych.
- Zawsze pytaj też policjantów o podstawę prawną i faktyczną czynności (chodzi o wyjaśnienie na podstawie jakich przepisów podjęto czynności, w związku z jakim zachowaniem i dlaczego to zrobiono).
- Nieumundurowany policjant ma ponadto obowiązek okazać legitymację służbową, również w sposób umożliwiający jej odnotowanie. Odmowa wylegitymowania się policjanta w sposób wyżej opisany powinna skutkować Twoją odmową okazania dokumentu tożsamości.
LEGITYMOWANIE
- Policja może Cię wylegitymować zawsze wtedy, gdy jest to związane z rozpoznawaniem, zapobieganiem i wykrywaniem przestępstw i wykroczeń.
- Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, jednak podczas Marszu Niepodległości warto go mieć przy sobie.
- Dokumentem tożsamości może być dowód osobisty, paszport, zagraniczny dokument tożsamości, dokument mObywatel.
- W przypadku braku dokumentu tożsamości, funkcjonariusze Policji mogą podjąć decyzję o zatrzymaniu Cię celem ustalenia Twojej tożsamości w jednostce Policji. W takiej sytuacji odmów i zagroź złożeniem skargi, a jeśli Policja nie zrezygnuje ze swoich zamiarów, uznaj działanie Policji za bezprawne zatrzymanie.
- Zachowaj spokój i nie daj się sprowokować! Jeśli się zdenerwujesz i dasz temu wyraz, może to zostać uznane za agresywne zachowanie.
- Zadbaj o wsparcie innych osób. Czynności Policji mogą być nagrywane. Wszelkie nagrania mogą później stanowić dowód w postępowaniu, który potwierdzi przebieg czynności funkcjonariuszy Policji.
ZATRZYMANIE
- Policja może Cię zatrzymać, jeśli:
- ma uzasadnione przypuszczenie popełnienia przestępstwa i obawę ukrycia się lub zatarcia śladów przestępstwa,
- nie ma możliwości ustalenia Twojej tożsamości,
- istnieje wobec Ciebie przesłanka do przeprowadzenia postępowania w trybie przyspieszonym (sprawy o przestępstwa podlegające rozpoznaniu w trybie uproszczonym, tj. głównie przestępstwa zagrożone niską karą, jeżeli sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa).
- Funkcjonariusz Policji powinien również uprzedzić o obowiązku podporządkowania się wydawanym poleceniom oraz możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej w przypadku niepodporządkowania.
- Po doprowadzeniu na komisariat Policja ma obowiązek:
- poinformować Cię o przysługujących Ci prawach takich, jak np. kontakt z prawnikiem lub rodziną i umożliwienie skorzystania z nich,
- wręczyć Ci pouczenie o uprawnieniach osoby zatrzymanej,
- wysłuchać Cię na okoliczność zatrzymania,
- sporządzić protokół zatrzymania osoby,
- doręczyć Ci za potwierdzeniem odbioru kopię protokołu,
- zawiadomić o zatrzymaniu miejscowo właściwego prokuratora.
- Masz prawo odmowy składania wyjaśnień. Skorzystaj z tego prawa dopóki nie skontaktujesz się z obrońcą. Masz prawo do kontaktu z obrońcą (osobiście lub telefonicznie). Skorzystaj z numeru podanego wyżej!
- Osoba zatrzymana powinna być zwolniona tak szybko, jak tylko ustały przyczyny zatrzymania, maksymalnie po 48 godzinach od chwili zatrzymania, pod warunkiem, że nie zostanie do sądu przekazany wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jeżeli skierowano do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania, sąd rozpozna taki wniosek w ciągu 24 godzin. Jeżeli sąd oddali wniosek, maksymalnie zatrzymanie może trwać 72 godziny.
DOKUMENTOWANIE ZDARZEŃ
Obserwuj swoje najbliższe otoczenie. Rób zdjęcia i nagrywaj osoby i grupy osób, które zachowują się w sposób niezgodny z prawem lub co najmniej podejrzany. Zachowaj materiały i przekaż je jak najszybciej organizatorom Marszu Niepodległości na skrzynkę mailową: [email protected]
Bezpłatna pomoc prawna dla uczestników Marszu Niepodległości, względem których funkcjonariusze Policji i inne organy ścigania niezasadnie podejmą czynności, możliwa jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu prawników Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” oraz Fundacji Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.