Historia

Marsz Niepodległości jest jednym z największych pochodów patriotycznych w Europie. W 2010 roku wypłynął pomysł zorganizowania przez organizacje narodowe wspólnego, jednego, ogólnopolskiego marszu z okazji Święta Niepodległości. W poprzednich latach marsze tego typu organizowane były w różnych miastach przez środowiska narodowe, na o wiele mniejszą skalę. Zdecydowano, że warto połączyć siły i wspólnie podjąć się inicjatywy zorganizowania tego ogromnego patriotycznego wydarzenia.  Już w 2011 roku powstało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – oficjalny organizator marszu.

2010

Przed 2010 rokiem manifestacje mające na celu uczcić Święto Niepodległości, organizowane przez środowiska narodowe, były w różnych miastach, na o wiele mniejszą skalę. Wówczas to zdecydowano, że warto połączyć siły i wspólnie podjąć się organizacji takiego ogólnopolskiego, patriotycznego wydarzenia. Zadania tego podjęły się dwa największe narodowe stowarzyszenia: Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Już pierwszy Marsz Niepodległości, który odbył się 11 listopada 2010 roku, spotkał się z histeryczną reakcją środowisk lewicowych, stawianymi blokadami. Wiele lewicowych organizacji starało się zablokować Marsz, jednak przeszedł on z Placu Zamkowego pod pomnik Romana Dmowskiego bez większych kłopotów.

2011

W 2011 roku powstało Stowarzyszenie Marsz Niepodległości – oficjalny organizator Marszu, skupiający w swoich szeregach działaczy organizacji narodowych. Odbywającą się 11 listopada 2011 roku manifestację poparło wiele stowarzyszeń, a wśród nich: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Obóz Wielkiej Polski, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie KoLiber, Fundacja Republikańska. Po raz kolejny doszło do ataków ze strony środowisk lewicowych, ale nie tylko. Doszło do m.in. ataku niemieckich anarchistów na grupy rekonstrukcyjne przebrane w historyczne stroje. Marsz wyruszył z Placu Konstytucji, a zakończył się pod pomnikiem Romana Dmowskiego przy Placu na Rozdrożu. Wzięło w nim udział około 20 tys. osób.

2012

Marsz Niepodległości, który przeszedł ulicami Warszawy 11 listopada 2012 roku pod hasłem „Odzyskajmy Polskę”, był pod kilkoma punktami przełomowy. Był zdecydowanym sukcesem frekwencyjnym – wzięło w nim udział ok. stu tysięcy uczestników. Na jego zakończenie doszło do ogłoszenia powstania Ruchu Narodowego. Wówczas też nastąpiło oficjalnie stworzenie Straży Marszu Niepodległości, której celem była ochrona uczestników Marszu i pilnowanie porządku. Marsz Niepodległości wyruszył z Ronda im. Romana Dmowskiego, a zakończył na Agrykoli.

2013

11 listopada 2013 roku Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem „Idzie nowe pokolenie!”. Trasa przebiegała tak samo jak rok wcześniej. W manifestacji wzięło udział ponad sto tysięcy osób, a porządku pilnowała Straż Marszu Niepodległości. Marsz okazał się medialnym i frekwencyjnym sukcesem.

2014

Marsz Niepodległości 2014 według relacji TV Trwam poprzedziły najścia policji, wypytywanie i konfiskaty komputerów i telefonów, których ofiarą stali się narodowcy. Tysiące patriotów nie mogło dotrzeć do Warszawy. Policja trzymała przez wiele godzin zatrzymywane po kilka razy samochody i autokary z uczestnikami. Policja zakłóciła też przeprowadzenie przez katolicką stację transmisji z Marszu, zatrzymując i przeszukując reporterów TV Trwam. Marszowi w 2014 nadano hasło „Armia Patriotów”. Trasa Marszu Niepodległości po raz kolejny rozpoczynała się na Rondzie im. Romana Dmowskiego i została zaplanowana tak, aby z okazji 150. rocznicy urodzin tego wielkiego polskiego patrioty oddać mu cześć przed obeliskiem upamiętniającym jego urodziny.

2015

Marsz odbył się pod hasłem „Polska dla Polaków, Polacy dla Polski”. Wyruszył już tradycyjnie z Ronda im. Romana Dmowskiego. Natomiast zakończył się pod Stadionem Narodowym. Ponownie w manifestacji wzięło udział ponad 100 tys. osób.

2016

Marszowi w 2016 roku nadano hasło „Polska bastionem Europy”. Przeszedł on trasą taką, jak poprzednio. Podczas marszu odczytano list prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Po raz kolejny Marsz Niepodległości zgromadził około 100 tys. osób.

2017

11 listopada 2017 roku Marsz Niepodległości odbył się pod hasłem „My chcemy Boga”. Był to pierwszy z Marszów odbywających się na podstawie przepisów o zgromadzeniach cyklicznych, oficjalnie zarejestrowany na kolejne lata na trasie z Ronda Romana Dmowskiego do terenu na błoniach Stadionu Narodowego. Zanotował podobną frekwencję, jak w latach poprzednich.

2018

Marsz Niepodległości, który przeszedł 11 listopada 2018 roku wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Miał rekordową frekwencję, szacowaną na 250 tys. osób. Na początku całej manifestacji o godz. 15 na rondzie Romana Dmowskiego w Warszawie z przemówieniem wystąpił prezydent RP Andrzej Duda, który objął honorowym patronatem marsz pod nazwą „Dla Ciebie Polsko”, w którym następnie przeszedł wraz z m.in. przedstawicielami rządu RP. W dalszej kolejności, pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” przeszedł pierwotnie planowany Marsz Niepodległości.

2019

11 listopada 2019 roku Marsz Niepodległości przeszedł tradycyjną trasą, tym razem pod hasłem „Miej w opiece naród cały”. Jego frekwencję oszacowano na około 150 tys. osób. “To najspokojniejszy Marsz Niepodległości w historii” – powiedział rzecznik stołecznej policji. Polscy patrioci w godny i spokojny sposób przeszli z ronda Romana Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego.

2020

W 2020 roku Marsz Niepodległości przeszedł pod hasłem „Nasza cywilizacja, nasze zasady”. W związku z obostrzeniami covidowymi zakazano zgromadzeń powyżej 5 osób. Wobec czego Stowarzyszenie “Marsz Niepodległości” zapowiedziało, że tym razem manifestacja odbędzie się w formie zmotoryzowanej. Jednak ostatecznie wielu uczestników napotkało m.in. na blokady ze strony policji, przez co zdecydowało się uczestniczyć w Marszu tradycyjnie, na pieszo.

2021

W przeciwieństwie do wcześniejszej edycji, w 2021 roku Marsz Niepodległości przeszedł bez większych przeszkód. Kłody pod nogi próbował natomiast przed wydarzeniem kłaść prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wobec tego 9 listopada Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, opublikował informację, że „w obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego” i „krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów” podjął decyzję, by nadać wydarzeniu charakter państwowy. Marsz odbył się pod hasłem „Niepodległość nie na sprzedaż”. Wzięło w nim udział około 150 tys. osób.