Marsz Niepodległości zbiera podpisy pod listem do Donalda Trumpa: “Żądamy uchylenia ustawy 447”

Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zainaugurował na konferencji prasowej kampanię społeczną #NieDlaRoszczeń w ramach, której w Polskę wyjadą mobilne billboardy informujące Polaków o zagrożeniu roszczeniami za tzw. żydowskie mienie bezspadkowe. Zapowiedziano także akcje zbierania podpisów pod listem do Donalda Trumpa z żądaniem uchylenia ustawy JUST/447.

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości pisze w opublikowanym liście: „Domagamy się od prezydenta Donalda Trumpa oraz władz Stanów Zjednoczonych uchylenia ustawy Justice for Uncompensated Survivors Today — JUST i zaprzestania jej realizowania względem Polski, która była ofiarą nazistowskich Niemiec”.

Jak podają autorzy listu dochodzenie odszkodowań za tzw. „mienie bezspadkowe”, które jest przedmiotem ustawy JUST jest niezgodne z polskim kodeksem cywilnym. A słowa sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo wypowiedziane podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie są próbą bezprawnego wyłudzenia pieniędzy od Polaków.

Jak mówił Tomasz Kalinowski z Zarządu SMN „Rząd PiS nie chce, aby Polacy dowiedzieli się o konsekwencjach ustawy 447, która może doprowadzić do bankructwa naszego budżetu”

Organizatorzy kampanii#NieDlaRoszczeń apelują do Polaków o podpisywanie się pod listem na specjalnie przygotowanych do tego kartach podpisowych dostępnych pod adresem http://ustawa447.pl/zbieraj-podpisy/.

Robert Bąkiewicz mówił na konferencji:

Ustawa447 godzi w polski porządek prawny i jest narzędziem nacisku na Polskę, aby zapłaciła odszkodowania za Holocaust. Nie ma na to zgody i musimy wyjść z ofensywą. Dlatego kierujemy list do Prezydenta Donalda Trumpa o wycofanieustawy 447/JUST. Od dziś zaczynamy zbierać podpisy Polaków pod tym listem.

Na konferencji prasowej organizowanej pod Sejmem pokazano pierwszy mobilny billboard z hasłem „Najbardziej ucierpieliśmy, najwięcej zapłacimy”. Jak mówił Robert Bąkiewicz takie billboardy mają pojawić się w największych miastach w Polsce. Hasło według organizatorów ma ukazywać niesprawiedliwość działań organizacji żydowskich względem Polaków.

Ustawa JUST, w Polsce szerzej znana jako ustawa 447 została podpisana przez Donalda Trumpa 10 maja 2018 roku. Ustawa daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu oraz wspierania ich poprzez swoje kanały dyplomatyczne w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Sprzeciw wobec ustawy wyrażała Polonia Amerykańska. Zdaniem jej przedstawicieli ustawa stanowi „naruszenie istniejących norm prawnych i stworzenie precedensu opartego na ponad prawnych rozwiązaniach jawnie dyskryminujących względem innych grup etnicznych, narodowych i religijnych”.